Schneller Ball – podsumowanie osiemnastego dnia Euro 2024

Poznaliśmy pierwszą półfinałową parę mistrzostw Europy w Niemczech

6 lipca 2024 Schneller Ball – podsumowanie osiemnastego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Za nami dwa z czterech ćwierćfinałowych starć Euro 2024. Trybuny niemieckich stadionów wypełniły się po brzegi, a kibice po dwudniowej przerwie ponownie mogli cieszyć się oglądaniem spotkań najlepszych drużyn w Europie. Co dokładnie wydarzyło się wczoraj podczas mistrzostw Starego Kontynentu?

Na początek o godzinie 18:00 zmierzyły się ze sobą reprezentacje Hiszpanii i Niemiec. Mecz był dość intensywny i nie brakowało w nim zarówno fauli, jak i kartek. Spotkanie jeszcze bardziej rozkręciło się w drugiej połowie, kiedy do bramki trafili podopieczni Luisa de la Fuente. Kiedy wydawało się, że gol Daniego Olmo przesądzi o wyniku meczu, piłkę w siatce rywali umieścili gospodarze turnieju. Doszło do dogrywki, w której również nie brakowało zaciętej gry. Wszystko wskazywało na to, że będziemy za chwilę świadkami serii rzutów karnych, jednak w 119. minucie Mikel Merino przechylił szalę zwycięstwa na stronę „La Furia Roja”. Tym samym reprezentacja Niemiec pożegnała się z mistrzostwami Europy, a Toni Kroos zakończył swoją karierę.

W drugim spotkaniu rozgrywanym o 21:00 naprzeciwko siebie stanęli Francuzi i Portugalczycy. Po rozegraniu pełnych 90 minut nie padła żadna bramka, więc do wyłonienia zwycięzcy była potrzebna dogrywka. Przez następne pół godziny wciąż nikt nie potrafił trafić do siatki rywala, więc do rozstrzygnięcia tego meczu był potrzebny konkurs „jedenastek”. Tam lepsi okazali się Francuzi i tym samym to oni za kilka dni zmierzą się z Hiszpanami o bilet do wielkiego finału Euro 2024.

Top zagrań

Oglądając spotkanie Portugalii z Francją, mogliśmy zauważyć kilka ciekawych sytuacji z udziałem Rafaela Leao. W jednej z nich Portugalczyk świetnie zagrał piłkę piętą między nogami Julesa Kounde do Nuno Mendesa, który jednak nie wykorzystał swojej okazji. Mimo wszystko trzeba pochwalić sposób, w jaki piłkarz AC Milanu postanowił dostarczyć futbolówkę koledze z drużyny.

W meczu Hiszpanii z Niemcami niejednokrotnie ciekawymi zagraniami popisywał się Fabian Ruiz. W jednej z akcji zawodnik przyjął piłkę, po czym zwodem zmylił aż trzech piłkarzy „Die Mannschaft”, ruszając na bramkę rywali. Po takim czymś ręce same składają się do oklasków.

Wracając do spotkania wicemistrzów świata z Portugalczykami, trzeba wspomnieć o sytuacji, przy której Ronaldo miał spore szanse na zdobycie bramki. Francisco Conceicao popisał się bardzo dobrym dryblingiem, mijając Theo Hernandeza, następnie wystawiając piłkę kapitanowi swojej reprezentacji, którą ten niestety nie zamienił na gola. Mimo wszystko trzeba pochwalić 21-latka za wypracowanie takiej sytuacji dla swojego zespołu.

MVP dnia

Najlepszym graczem wczorajszego dnia trzeba uznać Daniego Olmo. Hiszpan wszedł w 8. minucie spotkania przeciwko reprezentacji Niemiec, zastępując kontuzjowanego Pedriego. W samym meczu popisał się kilkoma ciekawymi akcjami, często zachęcając swoich kolegów do szybszej gry w ataku. To on wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie, a w dogrywce asystował przy zwycięskiej bramce Mikela Merino. Nie pierwszym raz na tym turnieju piłkarz RB Lipsk udowodnił swoją wartość na boisku. Wchodził w dryblingi, wygrywał pojedynki i stwarzał sytuacje bramkowe. Zasłużenie odebrał nagrodę najlepszego piłkarza za tamto spotkanie.

Cytat dnia

– Z każdą sekundą coraz trudniej jest to sobie uświadomić. Mieliśmy w Niemczech poczucie wspólnoty, które również czuliśmy. Od dawna tak u nas nie było – Niclas Fuellkrug po meczu z reprezentacją Hiszpanii.

Bramka dnia

Na tytuł najładniejszego trafienia wczorajszego dnia zmagań zasłużył gol Mikela Merino. W 119. minucie bardzo dobrym dośrodkowaniem popisał się Dani Olmo. Trafiło ono wprost na głowę 28-latka, który umieścił piłkę w bramce strzeżonej przez Manuela Neuera. Piękne trafienie, dzięki któremu Hiszpania wyeliminowała gospodarzy turnieju z mistrzostw Europy.

Ciekawostki

1. Mikel Merino, strzelając bramkę w 118. minucie i 52. sekundzie, zdobył trzeciego najpóźniejszego gola przesądzającego o zwycięstwie w historii mistrzostw Europy.
  2. Reprezentacja Niemiec, przegrawszy 1:2 z Hiszpanami, przedłużyła swoją serię meczów bez zwycięstwa nad „La Furia Roja” do siedmiu spotkań. Ostatni raz wygrać z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego udało jej się w 1988 roku.
  3. Lamine Yamal został pierwszym nastolatkiem w historii, który zanotował trzy asysty podczas jednych mistrzostw Europy.
  4. W wieku 21 lat i 63 dni Florian Wirtz został najmłodszym strzelcem bramki dla reprezentacji Niemiec w meczu fazy pucharowej Euro.
  5. Reprezentacja Niemiec jest pierwszym gospodarzem Euro w historii, który odpadł na etapie ćwierćfinału.
  6. Przegrane spotkanie „Die Mannschaft” z Hiszpanią było ostatnim w karierze Toniego Kroosa.
  7. Reprezentacja Francji, pokonując Portugalczyków, wygrała pierwszą serię rzutów karnych od 26 lat.
  8. Euro 2024 jest pierwszym wielkim międzynarodowym turniejem (Euro/MŚ) w karierze Cristiano Ronaldo, w którym Portugalczyk nie zdobył bramki.